Zararlı Cemiyetler Nelerdir

Yararlı cemiyetlerin düşüncelerini benimsemeyen hatta reddeden taraflar da karşıt gruplar kurmaya başladılar. Bu yazımızda sizlere zararlı cemiyetler konusunda bilgi vereceğiz.

Mavri Mira: İstanbul’da Rum patrikhanesi tarafından kurulmuştur. Amacı ise; Bizans imparatorluğunu tekrar canlandırmak ve İzmir’e ilerleyen Yunan ordusuna yardımcı olmaktır.

Trakya ve Yunan Komitesi: Trakya sorunlarını Yunanlıların lehine çözülmesi için çabalayan bir cemiyettir.

Kordos Cemiyeti: Doğu Karadeniz bölgesine Rum göçmenlerini yerleştirmeyi amaçlamışlardır.

Sulh ve Selameti Osmaniye Fırkası: Milli mücadeleye karşı olan Damat Ferit Hükümetini desteklemiştir. Padişah ve halifeye bağlılığı savunmuştur.

Kürt Teali Cemiyeti: Wilson ilkelerinden faydalanarak Kürt devleti kurmak için mücadele etmişlerdir.

Teal-i İslam Cemiyeti: İşgalcilerle mücadele edilmesinin imkansız olacağını savunan bu cemiyet, halife etrafında toplanması gerektiğini savunmuştur.

İngiliz Muhipleri Cemiyeti: Cemiyetin başkanı İngiliz rahip Fru olduğundan dolayı bu cemiyet İngiliz himayesine girmeyi savunuyordu.

Wilson Prensipleri Cemiyeti: Diğer ülkelerle eşit haklara sahip olmak için kurulan bir cemiyettir. Ancak cemiyet kurucuları Amerikanın manda ve himayesine girilmesini savunuyordu.

Zararlı Cemiyetler ve Amaçları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.