Yunus Emre’nin Hayatı

Edebiyatımızda ve geçmişimizde bir çok eser veren ve bizlere yol gösteren ilim insanları vardır. Yazımızda bu kişilerden birisi olan Yunus Emre’nin hayatı vikipedi konusunda bilgi vereceğiz.

Hakkında bilgiler sınırlı olan Yunus Emre’nin doğum yeri tam olarak bilinmemekle birlikte 13. yüzyılın Moğol istilası ve Selçuklu Devletinin yıkıldığı dönemlerde doğup yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu dönemlerde de yazdığı eserlerle derin izler bırakmıştır.

Baba adı İsmail olan Yunus Emre, medrese eğitimi görmüştür. Arapça ve Farsça öğrenmiştir. İran, Yunan mitolojisini ve tasavvuf incelemiştir. Hacı Bektaş veya Sinan Ata’nın halifesi Taptuk Emre’nin dergahında hizmet etmiş ve kendi düşüncelerini insanlara bildirmek için Anadolu’yu gezmiştir.

Yunus Emre’nin nerede öldüğü kesin olarak bilinmemekle birlikte Eskişehir-Sarıköy, Manisa Buna ve Emreköy, Erzurum-Dutçu, Isparta-Keçiborlu ve Karaman’da Yunus Emre adına mezarlar yapılmıştır.

Yunus Emre, tasavvuf yorumunu benimsemiştir ve böylece keskin bir gözlem yeteneğine ve derin bir hoşgörü anlayışına sahip olmuştur.

Yunus Emre’nin Hayatı Kısaca Özet Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.