Yıldız Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir

Sizler için yıldız çeşitlerini araştırdık. İşte yıldız çeşitleri ….

Yıldızların herbiri parlaklıklarıyla, büyüklükleri ve hareketleri ile farklılık göstermektedir. Bunun için üç başlıkta incelenir. Bunlar; sabit, değişken ve çift yıldızlardır.

Sabit Yıldızlar; Bu tür yıldızlar fazla hareket etmez ve hep aynı yerde aynı parlaklıkta görünürler. Örneğin; kutup Yıldızı bu tür yıldızlardandır. Bu tür yıldızlar kimi zaman sistemimizden uzaklaşırlar veya kimi zaman yaklaşırlar. Fakat bunların parlaklıkları hep aynıdır. Bu kategoride bulunan yıldızlar oldukça büyük, uzak ve aynı doğrultuda hareket halindedirler. Bu nedenle bu yıldızlara “Sabit yıldızlar” adı verilir. Güneş’te bir nevi sabit yıldızdır.

Değişken Yıldızlar; Bu tür yıldızların parlaklıkları daima değişir ve bunları biz insanlar fark ederiz. Değişken yıldızların bir diğer özelliği ise, yaydıkları ışık enerjisinin zamanla azalması veya artmasıi bir miktarda ışık enerjisi göndermemesinden kaynaklanır. “Değişken” adı verilen yıldızların parlaklıklarının değişmesi insanların ayırt edebileceği şekildedir.

Çift Yıldızlar; Bu tür yıldızlar çift olarak dolaşmaktadır. Örneğin; Güneş, tek başına dolaşan bir yıldızdır. Ancak, uzay da ortak bir ağırlık merkezi çevresinde dönen çift yıldızlar çokca mevcuttur. Bazen de üçlü altılı yıldızlar gruplar halinde hareket ederler. Çift yıldızların birbirlerine yakın olduğu tamamen ispat edilmemiştir. Yine de çift yıldızı oluşturan aynı sistem içinde olan iki yıldızın arasındaki mesafe, Güneş ve onun en uzak gezegeni Plüton arasındaki mesafeyi kat kat geçer. Çift yıldızlar astronomların inceleme yapmasını kolaylaştırır. Çünkü tek başına hareket eden bir yıldızı incelemek çok zordur.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.