Yeni Çipli Kimlikler Ne Zaman Çıkacak Ne Kadar Ödeyeceğiz

Çipli kimlik kartları ne zaman çıkacak. 2014 Yılıyla birlikte yeni kimlik kartları çipli kimlikler çıkacak. Çipli kimlikleri çıkartmak ne kadar, yeni çipli kimlik ücreti kaç lira olacak ve en önemlisi vatandaşlar çipli kimlik kartlarını ne zaman ve nasıl alacak.

Yeni yılın gelmesiyle beraber dağıtıma başlanacak ve kullanım tarihi 10 yıl sürecek çipli kimlik kartları, hem seyahat belgesi hemde e-imza olarak da geçerli olacak.

yeni kimlik kartları özellikleri

Hayatımızın birçok bölümünde kullanabileceğiz ve bir çok kart taşımaktan bizi kurtaracak nüfus kimlik kartları, yeni yılın gelmesiyle beraber halka dağıtılmaya başlanacak. En son toplanan Bakanlar Kurul’unda İçişleri Bakanı Muammer Güler’in önderliğinde milletvekillerine tanıtılan ve tam onat alan yeni kimlik kartları 2014’ün gelmesiyle dağıtılacak. Bu kimlik kartlarını alabilmek için halk 18 TL ücret ödeyecek.

ŞİFRELİ ÇİP’E SAHİP

Kartın kapsamında bir çok sistemde yerleşik halde verilecek. Örneğin; bu kimlik kartları ile vatandaşlar vize istemeyen tüm ülkelere seyahat edebilecek. Akıllı kartlarda, vatandaşların banka hesap numaralarının, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin yer aldığı bir şifreli bir çip bulunacak. Kimlikler 1 GB’ye kadar veri saklayabilecek.

DAĞITIM 3 YIL’DA TAMAMLANACAK

Bakanlar Kurulu’ndan da tam not alan akıllı kimlik kartlarının tüm yurda ulaşması 3 yıl sürecek. Bu demek oluyor ki yılda 25-30 milyon aralığında akıllı kimlik kart sahibine ulaşacak.

Yeni kimlik kartlarının özellikleri ise şunlardır;

Yeni kimlik kartları 10 yıl kullanılabilecek. Kart bünyesinde barındıkları sayesinde ekstra belgeler taşıma yükü olmayacak.

Sahtecilik tarih olacak.

E-devlet’in halka açık hizmetlerine, interneti olan herkes, erişim olan her yerden bu kart sayesinde yararlanabilecek.

E-imza yerine geçecek. Artık kamu hizmetlerinden faydalanan kişilerin hak sahipliği kolay ve garantili bir şekilde gerçekleşecek. Usulsüzlük ve yolsuzluklar en alt seviyeye çekilecek.

Halk bu birçok kolaylık sağlayacak yeni kimlik kartlarına ufak bir meblağ ödeyerek elde edebilecek.

Bünyesinde polikarbonlu, temaslı ve temassız çip bulunduran bu yeni kartlar, güvenlik açısından oldukça gelişmiştir.

Yeni Çipli Kimlik Kartları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

14 yorum

  1. eski kimlikler ne olacak gerimi alınacak yoksa yırtılıp atılacakmı ve yeni kimlikler başkasının eline geçerse sakıncalı olacak mı yoksa hemen tespit edilecekmi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.