Vatan ve Vatandaş Nedir

Ortak bir dine, dile, ırka sahip olan ve ortak bir bayrağı olan üzerindeki insanların bağımsız olarak yaşadığı, siyasi bir anlamı olan toprak parçasına vatan adı verilir. Vatanın siyasi sınırları bir anlaşmayla çizilmiştir ve sınırları ile komşuları ile net çizgilerle ayrılmış olur.

Deniz sahası, hava sahası, yer altı kaynakları, yer üstü kaynakları gibi kavramlar da vatanı ifade eden kavramlardandır. Vatan, bir toprak parçası olarak ifade edilse de aslında manevi ve ulusal anlamda büyük bir değeri ve anlamı vardır. Çünkü vatanın üzerinde yaşayan insanların bu toprak parçası üzerinde ortak bir dili, dini ve en önemlisi de kültürü vardır. Bu nedenle vatan üzerinde yaşayan insanlar o vatanı benimserler ve korurlar.

Manevi ve ulusal bir değeri olan vatanın üzerinde yaşayan, ortak dile, dine ve kültüre sahip olan insanlara da vatandaş adı verilir. Yani “vatandaş” demek aynı vatan üzerinde yaşayan insanların her biri demektir.

Vatan ile vatandaş arasında ise kopmaz bir bağ vardır. Çünkü vatan olmazsa vatandaş olmaz. Vatandaş olmazsa vatanı da bir bütün olarak tutan ve ona manevi, ulusal bir değer yükleyen unsur olmaz.

Vatan ve Vatandaşlık Kavramları Arasındaki İlişki Nedir Konulu Yazımız İçin Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.