Uzayda Nasıl Hareket Edilir

Uzayda Nasıl Hareket Edilir Kısaca Bilgi

Ay yüzeyine 20 Temmuz 1969’da ilk defa ayak basan astronot Neil Armstrong insan oğlu için çok önemli bir adım atmış oldu. binlerce yıldır uzayı merak eden insanlık için bir ilki gerçekleştiren Armstrong’un ilk sözlerinin “Bu insan için küçük, fakat insanlık için dev bir adımdır.” olduğu sanılır çünkü “bir” sözcüğü radyo yayını sırasında iletimden dolayı kaybolmuştur. Bizi Ay’a götürecek roketin yapımında yıllarca pek çok bilim insanı çalışmış ve sonunda astronotları koruyabilecek bir roket yapılabilmiştir.

Uzayda hava olmadığı için rokette meydana gelebilecek bir delikle göz bebekleri dışarı fırlayabilir, yada dengesiz sıcaklıklar ve atmosferin olmaması nedeniyle sıcaklık ve zararlı ışınlardan kıyafetsiz korunmak mümkün olmayacaktır.

Uzayda yer çekimi de yoktur. Bu nedenle insan hareketleri oldukça zor yapılabilir. Uzayda belirli bir süre geçiren astronotlar dünyaya döndüğünde dengelerini sağlamakta zorlanırlar. Ağırlıksız olmanın vücuda da bazı zararları vardır.

Bunlar yanında uzayda bazı cisimler, asteroitler, meteorlar, eski uydular, çok güçlü radyasyon bulunmaktadır. Ay’da yiyecek, içecek gibi temel ihtiyaçlar da bulunmadığından rokette tüm ihtiyaçlar bulunmalıdır.

1998 yılında Ay’da 300 milyon ton donmuş su bulunmuştur.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.