Üniversite Kayıt Tarihleri 2015 Ek Yerleştirme Tercihleri

Yapılan açıklamaya göre içinde bulunduğumuz eğitim öğretim döneminde devlet ve vakıf üniversitelerinin %95’i dolmuş durumda. Bu oran geçtiğimiz yıl %59 olarak belirlenmişken bu yıl yapılan düzenlemeler ile okulların büyük çoğunluğu kontenjanlarını doldurdu. Yapılan sınavlar neticesinde herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan öğrenciler kayıtlarını 3-7 Ağustos tarihleri aralığında gerçekleştirecek. Devlet üniversiteleri için yapılabilecek olan elektronik kayıtların tarihi ise 28 Temmuz-5 Ağustos olarak belirlenmişti.

Bu doluluk oranında uzmanlara göre gelecek yıl dershanelerin kapatılacak olmasının da büyük etkisi oldu. Önümüzdeki yıl şartların zorlaşacağını düşünen öğrencilerin tamamı tercih haklarını kullandığından üniversitelerde doluluk oranı %95’e ulaştı. Kalan boşlukta ise lisans programlarında 18 bin 770, ön lisans programlarında ise 20 bin 19 kontenjan açıkta kaldı. Yapılan açıklamalara göre öğrencilerden 771 bine yakını tercih hakkını kullanmadı.

Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar ise şimdi üç seçenekten birisini değerlendirecek. Bu öğrenciler ya ek kontenjandan faydalanacak ya özel yetenek sınavlarına girecek yada yatay geçiş imkanından faydalanacak. Ek kontenjanlar 7 Ağustos tarihinden itibaren üniversitelerin internet sitelerinden ilan edilmeye başlanacak. Öğrencilerin bu imkanlardan faydalanabilmek için üniversitelerin internet adreslerini takip etmeleri gerekiyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.