Türkiye’de Nesli Tükenmiş Canlı Türleri Nelerdir?

Aşağıda Türkiye’de nesli tükenmiş canlı türleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye, kuzey yarım kürede bulunan ve Asya ve Avrupa topraklarının kesiştiği yerde yer alan bir ülkedir. Üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bir de iç denizi bulunur. Ayrıca kara üzerinde göller ve akarsular da vardır. Coğrafik olarak çeşitli özelliklere sahiptir. Üç iklim tipi görülür ve dört mevsim yaşanır.

Türkiye’nin içinde bulunduğu doğal şartlar, ülkenin tamamının bir kıta büyüklüğünde biyoçeşitlilik özelliğine sahip bulunmaktadır. Türkiye’de bu bakımdan birçok endemik ve nadir tür bulunmaktadır. Türkiye’de binlerce tür canlı yaşamaktadır.

Türkiye’de yaşanan çevre sorunları ve bunların başında çevre kirlilikleri, canlı hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye’deki çevre sorunlarının ve kirliliğinin küresel olarak da yaşandığı bilinmektedir. Bununla beraber Türkiye’de doğal afetler, çevre sorunları ve benzeri sorunlar nedeniyle nesli tükenmiş canlı bulunmaktadır.

Uzun yıllar önce Türkiye coğrafyasında yaşayan canlıların günümüze kadar ulaşamamasında doğanın tahrip edilmesi ve doğal afetlerin yaşanması ön plana çıkmaktadır. Yeryüzü şekillerinin değişmesi, bitki örtüsünün değişmesi, iklimlerin değişmesi de buna neden olmaktadır.

Türkiye’de nesli tükenmiş canlılar şu şekildedir:

*Pars

*Hazar kaplanı

*İran aslanı

*Çita

*Yaban kedisi

*Akdeniz foku

*Asya yaban eşeği

*Afrika eşeği

*Yabani at

*Kızıl geyik

*Ala geyik

*Sığın

*Yaban koyunu

*Çengel boynuzlu dağ keçisi

*Ceylan

*Kunduz

*Su maymunu

*Oklu kirpi

Türkiye’de Nesli Tükenmiş Canlı Türleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Türkiye’de Nesli Tükenmiş Canlı Türleri Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.