Türk Tarih Tetkit Cemiyeti Hakkında Bilgi

Bilimsel araştırmalara yardımcı olan bir çok kurum ve kuruluş vardır. Bu yazımızda sizlere Türk tarih tetkik cemiyetinin amacı nedir konusunda bilgi vereceğiz.

Türk Ocak’larının bir kolu olarak 15 Nisan 1931 tarihinde Türk Tarih Tetkik Heyeti’nin yerine kurulan ve amacı Türk Tarih tezini kemalist ideolojiye göre düzenlemek olan bu kurumun adı Türk Tarih Tetkit Cemiyeti‘dir.

1912-1932 yılları arasında Türk Ocakları doktora tezi çıkmıştır. 1986-1930 yılları arasında ilk etapta 100 adet basılan bu tezler daha sonra 30.000 adet basılarak Türk Resmi Tarih Tezi olarak ilan edilmiştir.

Bu tezde Türk tarihinin ana hatları açıklanarak Türklerin; Çin, Mezopotamya, Mısır, İran ve Anadolu halkının nasıl Türkleştirdikleri anlatılmıştır ve bu detaylar uygun bir seviyede okulda kullanılan ders kitaplarında ve tarih kitaplarında bu konular anlatılmıştır. Anlatılan bu konularla öncelikle Türk Tarihinin Ana Hatları  adlı kitap yazılmıştır. Tezi yazan kişiler aynı şekilde yazılan bu kitabın da yazarı olmuşlardır.

Türk Tarih Tetkit Cemiyeti Vikipedi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.