Türk Alfabesinin Kabul Edilmesinin Nedenleri Nelerdir

Türk alfabesinin kabul edilmesinin nedenlerinin neler olduğunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Türk alfabesinin kabul edilmesinin nedenleri oldukça geniş kapsamlıdır.Yeni Türk alfabesi Kanunu ; 1 Kasım 1928 tarihinde 1353 sayısı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kabul edilmiştir. Bu sayede “Harf Devrimi” ilan edilmiş olmuştur.  Halk harf devriminden evvel Arap harflerini kullanıyordu. Araf harfleri; yazı yazarkende okunurkende insanları zorlayan bir harfdi. Bu nedenle okuryazar oranı oldukça azdı.

Mustafa Kemal Atatürk; Latin Alfabesi ile Türk halkını muasır medeniyetler seviyesine çıkarmayı amaçlamıştır. Bu yolda da eğitime büyük değer vermiş ve yatırımlara imza atmıştır.  Yeni Türk alfabesi ile birlikte okuryazar oranını artırmayı amaçlamıştır.  Arap Alfabesi; Türk diline nazaran daha fakir kalan bir alfabeydi. Özellikle diğer devletlerce hakir görülmekteydi. Türk dilinin zenginliğini göstermek için arayışlara başlanıldı. Bunun sonucunda Latin alfabesi kabul edildi. Türkçenin zenginliğini belirten Latin alfabesinden oluşan bir sözlük yayınlandı.  Latin alfabesinin kabul edilmesinin nedenlerinin başında okuryazar sayısını arttırmak ve Türkçenin zenginliğini tüm dünyaya duyurmak gerekir.

6 yorum

  1. kim hazırlamışsa eline sağlık, Türk alfabesi neden kabul edildi kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.