Turizm Sektörünün Yol Açtığı Çevre Sorunları

Turizm Sektörünün Yol Açtığı Çevre Sorunları Nelerdir

Türkiye gibi turistik bölgeleri bol olan bir ülke için turizm, bir gelir kaynağı olarak çok mühim olmasına karşın çevre sorunlarını beraberinde getirmektedir. Ege ve Akdeniz kıyıları, yani yaz turizminin yoğun geçtiği yerler, çevre katliamına maruz kalmıştır. Bu bölgelerdeki, özellikle sahil kesimlerindeki ormanlar, ya devlet izniyle ya da yangın çıkartılarak yok edildi ve buralara otel ve villalar yapıldı.

Hali hazırda zaten dünyada yeşil alan azalması büyük bir sorundur. Turizm adına yapılan kesimler de buna hız kazandırmaktadır. Dağ veya tepe ayırt edilmeksizin, otel ve evlerin deniz kenarına yakın olması adına yerleşim yerleri yapılmaktadır. Buralarda kurulan yerleşim yerlerinin atık su ve kanalizasyon kanalları denize dökülmekte, deniz kirliliği yaratmaktadır.

Turizm sektörü elbette desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken bir sektördür. Fakat bunu ekoloji ve doğaya zarar vermek suretiyle yapmak yanlıştır. İmarlaşma sebebiyle turizm bölgelerinde doğaya zarar verilmekte, bunun sonucu olarak bu bölgelerdeki iklimler değişmekte ve doğal afetler oluşmaktadır.

Makilik ve çamlık ormanlar Antalya ve Bodrum bölgesinde eskiden çok büyük yer tutmaktaydı ancak günümüzde bu yeşil alanların yerinde beton kütleleri mevcut. Bununla birlikte elbette iyi gelişmeler de olmakta. Örnek vermek gerekirse Uludağ’da (Bursa) otel yapımı kesinlikle yasak. Sadece mevcut oteller tadilata tabi tutulabiliyor.
Doğayı kaybetmeden turizmi geliştirmek, bu duruma bir dur demek gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.