Topçu Ocağının Görevleri

Osmanlı Devletinde Kapıkulu Ocaklarının yaya bölümüne bağlı olan, top dökmek ve bu topları kullanmak ile görevli olan askerlere “Topçu Ocağı” adı verilmiştir.

I. Murat döneminde yeniçeri ocağının kapatılmasının ardından acemi ocağından askerler toplanmıştır ve böylece ilk topçu ocağı kurulmuştur. İstanbul’un fethedilmesinin ardından Galata suru haricinde Tophane adı verilen bölgede topçu kışlaları ve sabit top dökümhanesi inşa edilmiştir. İlerleyen zamanlarda ise Belgrad, Budin, Temaşvar, İşkodra, Gülamber, Provişte gibi bölgelerde tophaneler kurularak toplar dökülmeye başlanmıştır.

Kurulan tophanelerin her birinin hesap, alım-satım gibi işlemlerine her tophanenin başında bulunan “Tophane Emini” bakardı. Tophanenin imalat işlerinden ve ihtiyaçlarından da “Tophane Nazırı” sorumlu idi. Topları kullanmak için “Ağa Bölükleri” ve “Cemaat Ortaları” görevlendirilmişti.

Her bölükte bir çorbacı, odabaşı ve küçük rütbeli subaylar yer alırdı. Ocağın büyük amirleri ise “Ocak kethüdası”, “Ocak Çavuşu”, “Ocak Katibi” idi. Ayrıca Topçu ocağı sarı-kırmızı bayrak taşıyordu.

Topçu Ocağının Görevi Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.