Tezsiz Uzman Öğretmenlik

Tezsiz yüksek lisans uzman öğretmenlik kararı bozuluyor mu, Danıştay tezsiz yüksek lisans uzman öğretmenlik kararlarını bozacak mı sorularının cevabı bu yazıda.

Tezsiz yüksek lisans yapıp uzman öğretmen olma yolunu açan mahkeme kararlarını tek tek bozmaya başlayan Danıştay 2. dairesi, “tezli öğretmenlik yapma şartı” olarak bilinen 1739 sayılı Kanunun 43. maddesine eklenme suretiyle getirilen uzman öğretmenlik düzenlemesini idare mahkemelerinin geçersiz saymalarına karşı çıkıyor. İdare mahkemelerinin bu kararı MEB tarafından temyiz edilmişti. Temyizin ardından Danıştay temyiz incelemesiyle birlikte bu kararları bozmaya başladı.

İdare mahkemeleri Danıştay’ın bu kararı bozmasına katılırsa bu durumda mahkeme kararıyla tezsiz yüksek lisans yapıp uzman öğretmen unvanı almış öğretmenlerin kadroları düşecek.

Tezsiz uzman öğretmenlik unvanlarının düşme ihtimali hakkında düşüncelerinizi, Danıştay’ın tezsiz yüksek lisans uzman öğretmenlik kararlarını bozması hakkındaki fikirlerinizi yorum bırakarak paylaşabilirsiniz.

5 yorum

  1. uzman öğretmenlik sınavını kazanıp o yıl uzman olamadım çünkü sınava başvururken fizik öğretmeni olarak başvurmuştum sınav sorası branş değiştirip fen öğretmeni olmuştum fizikçiler 90 puanla alınırken tüm fenciler puansız hepsi uzman oldu maalesef ben o an fen öğretmeniydim birbuçuk yıl uzman olamadım para alamadım sonra hakkım geri verildi oldum ancak şuan mahkeme açtım altı ay oldu evraklarım hakimde yakında sonuçlanırmış durumum ne olur bana benzer durumda yaşayan öğretmen arkadaşların akıbeti ne oldu….yorumu önceden yapmışım ama cevap vermemişsiniz cevap bekliyorum lütfen

  2. uzman öğretmenlik sınavını kazanıp o yıl uzman olamadım çünkü sınava başvururken fizik öğretmeni olarak başvurmuştum sınav sorası branş değiştirip fen öğretmeni olmuştum fizikçiler 90 puanla alınırken tüm fenciler puansız hepsi uzman oldu maalesef ben o an fen öğretmeniydim birbuçuk yıl uzman olamadım para alamadım sonra hakkım geri verildi oldum ancak şuan mahkeme açtım altı ay oldu evraklarım hakimde yakında sonuçlanırmış durumum ne olur bana benzer durumda yaşayan öğretmen arkadaşların akıbeti ne oldu

  3. Yanlışınız var…Çünkü tezsiz yapanların uzmanlığını Danıştay zaten kabul etmiyordu. Tezli yapanların ise kabul ediyor, kararları onuyordu ama artık ne olduysa!! durumlar değişti ve artık Danıştay davaları reddediyor…Öğretmenler uzmanlık farklarını da geri ödemek durumunda kalacaklar…eğitimciye vurulan darbe…

  4. Tezsiz yüksek lisans mezunlarının zaten kabul edilmiyordu uzmanlığı. Burada olay bambaşka. Tezli yüksek lisans mezunlarının uzmanlığını İdare mahkemesi reddetse bile Danıştay öğretmen lehine karar veriyordu. Şimdi ise Danıştay içtihat değiştirdi ve uzmanlığı almış olan binlerce öğretmenin elinden uzmanlığı alınacak ve almış oldukları uzmanlık farklarının iadesi söz konusu. Yani anlayacağınız öğretmen kendisini geliştirdiği için ceza alıyor. Bu adaletsizliği duyurursanız seviniriz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.