Teravih Namazı Nedir Ne Zaman Kılınır

Teravih namazı İslam dininde en az diğer namazlar kadar önemli bir namazdır. Teravih namazı yirmi iki rekattır. Bu namaz İslam dinine göre hem kadınlar hem de erkekler için sünnet-i müekkede olan bir namazdır.

Teravih namazı ramazan ayında kılınan bir namazdır. Müslümanlar olarak bizler ramazan ayında akşam ezanı okunduktan sonra ve iftar yemekleri yendikten sonra camiye giderek hem vakit namazını hem de arkasından teravih namazını kılarız.

İslam dininde hastalık sebebiyle ya da yolculuk yaptığından dolayı oruç tutamayan kişilerin teravih namazlarını kılmaları da sünnettir. Teravih namazı genel olarak camide cemaatle kılınan bir namazdır ve aynı zamanda bu namazı cemaatle kılmak sünnettir ve sevabı oldukça fazladır. Teravih namazı aynı zamanda evde tek başına da kılınabilen bir namazdır. Ancak buna rağmen teravih namazının camide cemaat ile kılınması daha faziletli ve sevaptır.

Peygamber Efendimiz teravih namazı hakkında şöyle buyurmuştur;

“Faziletine inanarak ve karşılığını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini ibadet ile geçiren yani teravih namazını kılan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.”

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in de söylediği gibi teravih namazı oldukça faziletli ve sevabı bol olan bir namazdır. Bu namaz evde tek başına kılınabileceği gibi aynı zamanda cemaatle camide de kılınabilmektedir ki evde kılınmaktan ise camide cemaatle bu namazı kılmak daha da sevaptır.

Teravih Namazı Nedir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.