Temizliğin Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Red heart in doctor's hand

Bu yazımızda temizliğin sağlık açısından önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların hayatta kalabilmelerini kolaylaştıran en önemli etken sağlıklı yaşayabilmektir. Bu nedenle sağlıklı yaşama hakkı doğuştan kazanılan bir insanlık hakkıdır. Bu hak devlet sistemleri tarafından da güvence altına alınmıştır.

Sağlıklı olabilmek ve kalabilmek için temizliğin sağlanması gerekir. Temizlik iki türlü sağlanabilir. Birincisi kişisel temizliktir, ikincisi ise çevre temizliğidir. Temizliğin olduğu yerde hastalıklar da azalır ve sağlıklı hayat koşulları oluşur.

Temizlik sağlık açısından çok önemlidir. Çünkü sağlık, temizlik üzerine inşa edilir. Temizliğin olmadığı bir yerde sağlıklı yaşama koşullarından bahsedilemez. Bu nedenle insanların kişisel temizliklerine ve çevresel temizliğe özen göstermeleri gerekmektedir.

Kişisel temizlik, kişinin kendisine bakım yapmasıyla ilgilidir. Saç, sakal bakımı, yüz ve cilt bakımı, el ve ayak temizliği, kulak, burun ve boğaz temizliği, koltuk altı ve etek altı denilen genital bölge temizliği, banyo ve tuvalet temizliği kişisel bakımı oluşturan temizliklerdendir.

İnsanların bu temizliklere dikkat etmesi sağlıklarının iyi olmasını sağlar. Hayatta kalma olasılıklarını güçlendirir. Hastalıklarla mücadele etme şansı yükselir. İnsanların temiz olması, sağlıklı olması anlamına gelir.

Çevresel temizlik ise, kişilerle birlikte ayrıca toplumları ve dünyayı ilgilendiren bir temizlik konusudur. Gürültü kirliliği, ses kirliliği, ışık kirliliği, su kirliliği, hava kirliliği, dezenformasyon da insan sağlığını doğrudan etkileyen temizliğin aykırı durumlarıdır.

Çevresel temizliğin sağlanması durumunda sağlıklı hayat şartları oluşur. Aksi halde salgınlar ve bulaşıcı hastalıklar barınma ortamı bulduğu için insanların yakasını bırakmaz.

Temizliğin Sağlık Açısından Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.