Telefonun Yararları ve Zararları Maddeler Halinde

Telefonun yararları ve zararları nelerdir maddeler halinde

Şimdilerde en küçüğünden büyüğüne kadar pek çok insan telefon sahibi.. Elbette ki telefon çok yararlı bir teknolojik icat.. Telefon iletişimi kolaylaştıran en büyük unsurdur.

Telefon, zaman zaman hayati önem dahi taşır. Çünkü; bir kaza veya felakette telefon sayesinde yetkililere ulaşır anında yardım çağrısında bulunuruz. Tüm iş dünyasının olmazsa olmazı ise yine telefonlardır. Telefon iş yükünü hafifletir, işleri hızlandırır. Mesela; bankalar telefon sayesinde iletişim kurmadan işlerini yapamazlar. Müşterileri veya başka şubeleri ile telefon sayesinde iletişim kurarlar.

cep telefonu

Telefonun faydaları ve zararlarına değinelim;

Telefonun Faydaları; 

* İki adet cep telefonunu birbirine yakın şekilde bırakılır ve görüşmede açık kalırsa o kadar ısınır ki bu sıcaklıkla yumurta pişirilebilir.

* Zor zamanlarınızda, başınıza bir şey geldiğinde telefon sayesinde yardım isteyebilirsiniz. Issız bir yerde kalp krizine yakalanırsanız çok geçmeden size telefonunuz sayesinde ulaşılabilir. Bir senede kaç defa ıssız bir yerde bulunuyoruz ki ?

* Bütün güvenlik birimleri her hangi bir şüpheli vakayla karşılaştıklarında sizi kolaylıkla bulabilirler.

* Sevgiliniz var ise sık sık rahatsız edilirsiniz. Kısa vadede sıcak ancak uzun vadede çabuk yıpranmış bir ilişki sahibi olursunuz.

* Sevgiliniz yoksa rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Yani ya bir cep telefonunuz yada bir sevgiliniz olmalı. Ancak ikisi birlikte asla…

* Muhasebe müdürüne cep telefonundan ulaşıp; “Alo! ben inşaattayım, yeni gelen mühendisin avansını verin!” şeklinde kısa konuşma ile dediğinizi yaptıran bir iş adamı iseniz tebrik edilesi birisiniz.

* Size hemen ulaşılmasını seviyor iseniz sizin numaranızı bilenler hemen size ulaşıyordur.

* Cep telefonu yaşam kurtarır.

* Cep telefonu ile borsada çabucak işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonu ile internete bağlanıp global dünyayı keşfedebilirsiniz.

* Cep telefonu sayesinde maruz kaldığınız bir etkiye anında tepki göstererek riskleri azaltabilirsiniz.

Telefonun Zararları:

* Gök gürültülü ve yağmurlu bir havada cep telefonu ile konuşursanız yıldırım düşmesine neden olabilirsiniz. Bu durumda da %99.9 hayatınızı kaybedersiniz.

* 5 seneden çok müddettir cep telefonu kullanıcısıysanız beyninizde ur çıkma ihtimali oldukça fazladır.

* Her an dinleniyor olabilirsiniz. Hemde belki de dünyanın bir ucundan dinleniyorsunuzdur. Size karşı açılan bir davada tüm telefon kayıtlarınız bir anda önünüze dökülebilir. Buna siz bile şok olabilirsiniz.

* Cep telefonu operatörleri daima rekabet durumunda bu nedenle diğer operatörlerle konuşma ücreti oldukça fazla. Buna ek olarak  cep telefonu görüşmeleriniz için devlete  Özel İşlem Vergisi ödersiniz. Bundan bazılarınızın haberi bile yoktur.

* Rehberi kalabalık biriyseniz hiç istemediğiniz bir anda rahatsız edilme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

*  “..zırrrr! zırrrrr!..” şeklinde çalan eski ev telefonlarını çabucak unutturur. Ancak bunlar hatırlanası güzelliklerdi.

* Araç kullanırken cep telefonu kullananların kaza yapma olasılığı oldukça yüksek. Uçak yolculuğu esnasında telefonu açık ve görüşme yapan kişi yüzünden tüm uçağın düşme olasılığı da yüksektir.

* Toplu taşıma araçlarında cep telefonlarını fren sistemini etkiler. bu nedenle hem kendi hemde tüm yolcularından hayatını tehlikede olur.

* Akaryakıt istasyonlarından yakıt alırken bir gaz kaçağı mevcut ise cep telefonunda gerçekleşen kısa devre sonucu istasyon patlayabilir.

* Cep telefonuna konulan bir çip suikast yapmayı kolaylaştırır.

* Ev telefonlarından ucuz görüşmek varken cep telefonu kullanmak yalnızca kişisel olduğunu için tercih edilmekte..

* Cep telefonunu özelinizi başkasının öğrenmesini kolaylaştırır. Bu durum bir kişinin telefonu eline almasına bakar

* Cep telefonu bazen yuva yıkan bir araç konumundadır.

* Telefon bele takılır ise böbrek, prostat, karaciğer, bağırsak gibi pek çok organın işlevini kötü etkiler. Cep telefonunu 3 seneden uzun süre taşıyan bir kişinin böbreklerinden birinin %70 etkisini kaybettiği ispatlanmıştır.

* Telefona bağımlı kişiler bir kaç gün aranmasın depresyona girer. Unutulduğunu ve kimsenin kendisiyle ilgilenmediğini düşünür psikolojisi harap olur.

* Özel ilişkileri monotonlaştırır. Birkaç gün saatlerce konuşulur. Her şey başta çok iyidir. Ancak birkaç gün sonra bakmışsın konuşacak bir şey kalmamış.  Eskiden böyle miydi insanlar bir mektubu 1 ayda gönderir. cevabında bir ayda gelirdi. yani bizlerin şu anda 2 dk da konuşup tükettiği şeyler eskiden 2 ay alırdı. Ancak ilişkiler daha değerli olurdu.

* 5 senede 2 kez teknoloji gelişti telefonun bir üst modeli çıktı bahanelerle telefon değiştirdiyseniz cep telefonu şirketlerince aranan müşteri işte sizsiniz. Hiç yoktan onları zengin ettiniz, ülkenizi fakirleştirdiniz. Çünkü Türk malı cep telefonu üretimi henüz daha yoktur.

Telefonun Yararları ve Zararları Maddeler Halinde Kısaca Bilgi verdik. Sizler de Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

43 yorum

  1. Cidden işime yaradı diyenler ortaokul düzeyi öğrenciler yararları diye anlattığınız kısımda bile kinaye vardı hiç yardımcı olmadı üstüne vakit kaybı sağladınız teşekkürler…

  2. Herkese katılıyorum benim de sosyal bilgiler ödevime çok yardım etti yardımcı bile olmadı diyen birisi bence başka bir siteye bakmış çok ayıp etmiş çoooooook ayıp

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.