TBMM Nerede Açılmıştır?

Aşağıda TBMM nerede açılmıştır kısaca olarak ele alacağız.

Büyük Millet Meclisi, Milli Mücadele’nin bir eseridir. Direnişin gerçekleşmesinde ve örgütlenmenin sağlanmasında meclisin kurulması bir dönüm noktası olmuştur. Büyük Millet Meclisi, cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi adını almıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasına giden yol, Samsun’a çıkış, Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi olaylarını takiben Ankara’da kurulması şeklinde gerçekleşmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara’da açılmıştır. Ankara, siyasetin, diplomasinin, bürokrasinin merkezi haline gelmiştir. Tarihi önemi şehrin bu bakımdan köklü yapısını ortaya koymuştur. Ankara, Türkiye’nin başkentidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla da Ankara başkent ilan edilmiştir. Ankara’da birçok resmi kurum bulunmaktadır ve ülkemiz Ankara’dan yönetilmektedir.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, TBMM Nerede Açılmıştır? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Giresun birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, TBMM Nerede Açılmıştır? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de İzmir birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.