Tatlı Dil ile İlgili Atasözleri ve Anlamları

Sağlıklı iletişim için en önemli unsurlardan bir tanesi tatlı dilli olmaktır. Tatlı dilin insanlar için önemi oldukça büyüktür. Dilimizde de tatlı dil ile ilgili birçok atasözü ve deyim bulunmaktadır. Türkçede tatlı dil ile ilgili atasözleri ve anlamları şunlardır:

*Bıçak yarası geçer (onulur), dil yarası geçmez (onulmaz): Karşısındaki kişiden kötü sözler duyan bir insan bu sözlerden incinmekte ve bu kötü sözler o kişinin içinde yer etmektedir. İnsan üzerinden zaman geçmiş olsa da duyduğu olumsuz şeyleri kolay kolay unutmaz.

*Baş dille tartılır: Bir insanın sahip olduğu değeri belirleyen, o kişinin söylemiş olduğu sözlerdir.

* Bana benden her ne olursa, başım rahat bulur dilim susarsa: Bir insanın söylemiş olduğu sözler bazen başına büyük dertler açabilmektedir. Bu sebeple kişi az konuştuğunda, olumsuzluklarla karşılaşmayacak ve rahat edecektir.

*Dilin kemiği yok: Bir insan aklına gelen her şeyi söyleyebilir. İnsan sonradan pişman olmamak için, ağzından çıkan sözlere dikkat etmelidir.

*Dilin cismi küçük, cürmü büyük: Dil her ne kadar küçük bir organ olsa da kişinin söylediği sözler çok önemli olayların gerçekleşmesine sebep olabilmektedir.

*Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır: Bir insan söylediği güzel sözler ile karşısındaki kişiye her istediğini yaptırabilmektedir.

Tatlı Dil İle İlgili Atasözü ve Deyimler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.