Taşeron Sınavı Hakkında Detaylar Açıklandı

2018 yılı itibariyle binlerce kişinin tabi tutulacağı taşeron sınavının detayları belli oldu. İşte 2018 taşeron sınavı ile ilgili detaylı bilgiler…

2018 yılında taşerondan kadroya geçmek isteyen 450 bin işçinin gireceği yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabii tutulacak. Bu sınavdan başarılı olmak için baraj puanı 50 olarak belirlendi. Sınavı geçen işçilere 2 Nisan tarihine kadar kadro verilecek. Kadroya geçmek isteyen taşeron işçilerin, en geç yarın mesai bitimine kadar çalıştıkları kurumların ilgili birimlerine başvuru formu ve dilekçe ile müracaat etmesi şart.  Başvuru yapmayan işçilerin kadroya alınması mümkün olmayacak.

Taşeron işçilerden kadroya geçmek için müracaat alınması 2 Ocak 2018 tarihinde başlamıştı. Bu müracaatlar yaklaşık üç ay içinde sonuca kavuşturulacak. Sınavlar 3 ile 22 Mart arasında önceden işçilere belirtilen bir tarihte yapılacak.

Taşeron işçilerin en çok kafasını kurcalayan konu ise sınav sorularının nasıl olacağı idi. “Sorular işçilerin işleri ile alakalı konulardan mı gelecek?” meselesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu şu cevabı verdi; “Sınav soruları işçilerin yaptıkları işlerle paralel olacak. Bu konuda Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde olacağız. Sınava yaklaşık 450 bin kişi girecek, hepsini kadroya geçirmek en büyük temennimiz. Sınav yapmakta ki hedefimiz insanları kadroya almamak için elemek değil, yaptıkları işlerde yeterliliklerini ölçmek” dedi.

Kadroya geçiş için yapılacak sınavlar; yazılı, sözlü, uygulamalı olabileceği gibi yazılı ve sözlü, sözlü ve uygulamalı olarak da gerçekleştirilebilir. Sınava ilişkin aşamalarla ilgilenmek amacıyla sınav komisyonları hazırlanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.