Tarihi Kaynak Nedir Çeşitleri Nelerdir

İnsanların geçmişteki yaşamış olduğu olayları yer ve zaman bildirerek neden-sonuç ilişkisi içinde inceleyen ve insanlara geçmiş hakkında bilgiler sunan bilim dalına tarih adı verilir. Yazımızda bu bilim dalının kullandığı yöntem olan tarihi kaynak nedir kaça ayrılır konusunda bilgi vereceğiz.

Tarih ile ilgilenen bilim adamları bir çok kaynaktan faydalanarak araştırmalarını yaparlar. Tarihçilerin faydalandığı kaynaklar ise türlerine göre gruplara ayrılır:

1- Yazılı Kaynaklar: 

  • Arşiv belgeleri: Kamu ya da özel kişilerin kapsamında bulunan geçmiş dönemlere ait belgelerdir. Arşivlerde; resmi olan kayıtlar, yazışmalar gibi bir çok resmi tarihe kaynaklık eden belgeler vardır.
  • Yayınlanmış resmi belgeler: Araştırma yapılan döneme ait bulunan kanunlar, kararnameler, kararlardır.
  • Ayrıca incelenen döneme ait hatıralar, eserler, edebiyat çalışmaları da yazılı kaynaklar sınıflamasına girmektedir.

2- Sözlü Kaynaklar: Eğer tarihçi araştırma yaptığı konuyla ilgili bağlantıları olan kişiler bulduysa ve görüşmeler yaptıysa bu da sözlü kaynaklar sınıfına girmektedir.

3- Diğer Kaynaklar: Yazılı ve sözlü kaynakların yeterli olmadığı noktalarda tarihçiler, çalışma yapılan döneme ait fotoğraflara ya da tarihi buluntulara başvurur.

 

Tarihi Kaynak Çeşitleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.