Staj Harçlığına Devlet Katkısı Devam Edecek

Geçtiğimiz günlerde meclisten staj harçlığına devlet katkısının bir yıl daha ödenmesi kararı çıktı. 2017-2018 eğitim yılı süresinde staj ödemelerine devlet katkısı verilmeye devam edecek.

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim alan, staj yapan ve tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere verilen harçlıklara eklenen devlet katkılarının sona ereceği söyleniyordu. Ancak Bakanlar Kurulundan çıkan karara göre katkı ödemeleri 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı sonuna kadar yapılmaya devam edecek.

Karar Resmi Gazete’de şu şekilde yayımlandı; aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim alan, staj yapan ve tamamlayıcı eğitim gören öğrencilerin aldıkları harçlıklara verilen devlet katkılarının ödenme süresinin uzatılması şeklindeydi.

Ayrıca konu ile ilgili Mesleki Eğitim Kanununa bakılarak aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim alan staj yapan ve tamamlayıcı eğitim gören öğrencilere verilen harçlıkların minimum bedeli asgari ücretin net tutarının yüzde 30’undan az olamayacağı çıkarımı yapıldı. Bu anlamda verilebilecek en düşük bedel 20 kişiye kadar elemana istihdam sağlayan işletmeler için asgari ücretin üçte ikisinin, 20 kişiden fazla eleman istihdam eden işletmeler için asgari ücretin üçte birinin İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ilgili maddesinde belirtilen bedelden devlet katkısı adı altında verilmesiyla alakalı süre, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı boyunca olarak belirlendi. Yine bu karar ışığında kamu kurum ve kuruluşlarına devlet katkısı verilmeyeceği de açıklandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.