Soyut ve Somut Anlam Nedir

Ses; ciğerlerimizden gelen havanın ses yolunda titreşim meydana getirmesiyle oluşan bir olgudur. Bu seslerin birleşmesi ile de sözcükler meydana gelmektedir. Bu sözcükler birleşerek cümleleri meydana getirir ve sözcükler algılanma yollarına göre somut ve soyut olarak sınıflandırılır.

Beş duyu organımızla hissedemediğimiz ancak düşünce yoluyla kabul edilen nesnelerin aldığı isimlere soyut adı verilir. Çevremizde gördüğümüz nesnelerin beynimizde oluşturduğu imgeler soyut nesnelere birer örnektir.

ÖRNEK: akıl, şüphe, özlem, sevgi, adalet, dürüstlük, vicdan, cesaret ve karakter gibi kelimeler soyut anlam taşıyan kelimelerdir.

 

Varlığını beş duyu organımız olan görme, duyma, işitme, tatma ve koku alma gibi duyularımızın herhangi biriyle algılayabildiğimiz nesneler ise somut nesnelerdir. Bu nesneler beynimizden bağımsızdır ve dış dünyamızda bulunan nesnelerin temel adıdır.

ÖRNEK: taş, kalem, su, ateş, apartman, araba, masa, tahta gibi kelimeler somut sözcüklere örneklerdir.

Soyut ve Somut Adlar Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.