Sosyal Etkileşim Ne Demek

Sosyal etkileşim nedir, sosyal etkileşim kuramı konusunda sizlere bilgi aktaracağız.

İnsanlar, doğarlar, büyürler ve ölürler. Her doğan insan istese de istemese de bir ailenin ve gelenekleri, görenekleri, kültürü olan bir toplumun içine doğarlar.

İnsanlar, içine doğduğu topluma göre şekillenirler ve o toplumun kültürü ile yoğrulurlar. İnsanlar sosyal varlık olduklarından dolayı tek yaşayamazlar ve çevrelerinde destek alabilecekleri, konuşup vakit geçirebilecekleri insanara ihtiyaç duyarlar. Buda insanların hatta toplumların sosyal etkileşim olayına girmesine neden olur.

İnsanların ya da toplumların birbirlerinden etkilenmesi, birbirlerine bilgi ve beceri aktarmaları olaylarına sosyal etkileşim adı verilmektedir.

Sosyal etkileşim sayesinde insanlar birbirlerinden bir çok şey öğrenirler ancak sosyal etkileşim yukarıda da söylediğimiz gibi sadece insanlar arasında değil insanların oluşturduğu, farklı geleneklere, göreneklere sahip olan toplumlar arasında da meydana gelmektedir.

Tarihe baktığımızda toplumların sosyal etkileşiminin bir çok örneğini görebilmekteyiz. Örneğin; Sümerlerin yazıyı bulması ve zamanla ticaret sayesinde kültürel etkileşime giren toplumların da yazıdan haberdar olarak yazıyı öğrenmeleri bir sosyal etkileşim örneğidir.

Sosyal etkileşim aynı toplumdaki iki insan arasında da gerçekleşebilir. Örneğin; köyde yaşayan bir insan şehirli bir insandan güzel ve doğru konuşmayı öğrenebilir.

Sosyal Etkileşim Nedir Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.