Sınavsız Ve Puansız Tıp Eğitimi

Artık sınavsız ve puansız tıp eğitimi almak mümkün. Türkiye’de puan zorunluluğu olan tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümlere girmek artık Macaristan’da çok kolay. Çünkü Macaristan’da bu okullarda eğitim almak için sadece  lise diploması gerekiyor. Ayrıca bu okullara YÖK denklik verdiği için mezun olduktan sonra alınan diploma Türkiye’de de geçerli olacak.

Türkiye’de tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakültesi gibi yüksek oranda başarı isteyen sağlık bilimleri bölümlerinde okumak Macaristan’da çok kolay. Sadece lise mezunu olmak yetiyor. Macaristan’da bulunan üniversitelerin çoğu yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarının sıralamalarında ilk binde olduğu için alınan diploma Türkiye’de de geçerli olacak. Anlayacağınız yalnızca lise diploması ile Macaristan’da tıp fakültesinde eğitim alıp doktor olmak mümkün. Dünyanın en önemli yükseköğretim kuruluşlarının başında gelen Times Higher Education’ın (THE) yapmış olduğu sıralamaya Macaristan’da eğitin veren 7 üniversitesi de girdi. Bunların en önemlileri Macaristan Peç ve Debrecen üniversiteleri… Bu okullara sadece lise diploması ile başvura yapabilir, mezuniyetin ardından da YÖ denkliğinizi alarak Ülkemizde mesleğinizi icra edebilirsiniz. Bu anlamda Türkiye’de tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerle aynı kanuni statüde olacaksınız.

Ayrıca Macaristan’daki üniversitelerde tıp eğitiminin ücreti Türkiye’de eğitim veren vakıf üniversitelerinden bile daha uygun. Macaristan’da Tıp eğitimi almak yaklaşık 44 bin liraya mal olurken Türkiye’deki vakıf üniversitelerinde 70 bin lira gibi ücret belirleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.