Şiir Türleri Kısaca

Türk Dil Kurumu tanımına göre şiir; zengin sözlerle, ritmli ve kafiyeli tamlamalarla, seslerin uyumu ile meydana getirilen duygu ve düşüncelerin edebi bir biçimle anlatıldığı eserlerdir. Biz de bu yazımızda şiir türleri nelerdir konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

1- Didaktik Şiir: Bu şiir türünde eserler duygulu değil öğretici özellik taşımaktadır. Didaktik şiirlerde hedef olarak belirlenen konu hakkında okuyucuya bilgi verilir ve okuyucu bu konuda öğütlenir. Bu nedenle daha çok sanat, felsefe, bilim, din gibi konularda bu tür şiirler yazılmaktadır.

2- Satirik Şiir: Bu türde birey, toplum veya herhangi bir konu iğneleyerek imalı ve alaycı bir dille ele alınır. Bu tür halk edebiyatında taşlama, divan edebiyatında hiciv, yeni edebiyatta ise yergi olarak adlandırılmaktadır.

3- Dramatik Şiir: Tiyatro ve opera gibi eserlerde kullanılan ve temelinde bir olay örgüsü olan türdür. Abdülhak Hamit Tarhan, Namık Kemal gibi edebiyatçılar bir çok örneğini vermiştir.

4- Pastoral Şiir: Doğa güzellikleri, kır ve çoban hayatı ele alınır. Bu türün genel olarak konu alanı doğa ve doğal ortamdır.

5- Epik Şiir: Bu tür kahramanlık şiirleri olarak da bilinir. Genellikle yiğitlikler, tarihi olaylar, kahramanlık gösteren olaylar konu alınır.

6- Lirik Şiir: Bireysel yani kişisel duyguların hedef alındığı şiir türüdür. Duygusallık ön plandadır.

Şiir Türleri Kısaca Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.