Sesin Katılarda Yayılmasının Olumsuz Yönleri

Sesin katılarda yayılmasının olumsuz yönleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Atmosferde canlıların işitme organları tarafından tanınabilen periyodik basınç değişimlerine ses adı verilir. Fiziksel anlamda ses, sıvı, katı ve gaz ortamlarda farklı şekillerde basit ve mekanik düzensiz şekillerde yayılır. Bir maddede sesin yayılması ise o maddenin moleküllerinin titreşmesi gerekmektedir çünkü ses bir tür enerji çeşididir.

Sesin yayılabilmesi için yukarıda da söylediğimiz gibi bir ortama ihtiyaç duyulmaktadır. Bu rotam sıvı, katı ya da gaz yani hava olabilir. Ses adı verilen enerji türü boşlukta yayılmamaktadır.

Sesin yayılmasını sağlayan tüm sıvı, katı ve gaz maddelere ses kaynağı adı verilir. Yani moleküllerin titreşmesi sonucunda ses üreten tüm maddeler aslında birer ses kaynağıdır.

Sesin katılarda yayılmasının olumsuz yönleri oldukça fazladır. Örneğin; ses katılarda yayıldığında oldukça fazla rahatsızlık verir. Mesela; beton bir evde üst katta çalışan bir matkap sesi alt kata fazlasıyla rahatsız edici bir şekilde gelmektedir.

Sesin Katılarda Yayılmasının Olumsuz Yönleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.