Sahte Cep Telefonu Nasıl Anlaşılır

Piyasada sıkça gördüğümüz sahte cep telefonu nasıl anlaşılır, telefonun gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak sizin elinizde. Peki sahte olan cep telefonları nasıl anlaşılır ?

Son zamanlarda Çin ve uzak doğudan ülkemize sokulan taklit telefonların artmasıyla kullanıcılar satın alacakları cep telefonun sahte olmasından korkar oldular. Bugün yazımızda sahte telefonun orijinalinden nasıl ayırt edileceğini açıklayacağız.

sahte cep telefonu nasıl anlaşılır

Üretilen tüm GSM telefonların her birinin kendi özel bir IMEI numarası bulunmaktadır. Bu numara bir nevi telefonun kimliğidir. 

Kullandığınız cep telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için yalnızca *#06#    yazmanız yeterlidir. Bu işlem doğrultusunda ekranda gözüken numara ile telefonunuzun arka bataryasının altında yazan numara aynı ise cihazınız orjinaldir. Ancak bu iki numara aynı değil ise maalesef cihazınız sahtedir.

Türkiye’de sahte cep telefonu ticareti gün geçtikçe hızla artmaktadır. Türkiye’ye kanunsuz bir şekilde sokulan yada 1994 yılından bu yana resmi yollarla ithal edilen ve zamanla işe yaramaz hale gelen cep telefonlarının IMEI numarasını bu cihazlara yükleyip ithal edilmiş görüntüsü verilerek sisteme sahte telefonlar kayıt ediliyor.

Ancak bu tarz cihazların kullanımı hayat arz edecek kadar önemlidir. Çünkü sahte cep telefonlarının pillerinin orijinal olmaması sebebiyle değişik bir şarj aleti kullanılırsa yangın çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca sahte cihazlar garanti kapsamında olmadığı için ömürleri oldukça kısadır.

Sahte Cep Telefonları Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.