Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yemeliyiz

Sağlıklı beslenmek beraberinde sağlıklı bir yaşamı getirmektedir bu nedenle de hayatımızda en önemli alışkanlıklardan birisi olmalıdır.

  • Süt ve süt ürünleri olan süt, yoğurt, ayran, peynir gibi ürünleri bol bol tüketmeliyiz. Çünkü bu gruptaki besinler kalsiyum açısından zengindir böylece de kemiklerin oluşumu, kanın pıhtılaşması, anne karnındaki bebeğin kemiklerinin sağlıklı bir şekilde oluşması için son derece önemlidir. Bu nedenle her gün en az 3 su bardağı süt içmeliyiz ya da yoğurt tüketmeliyiz  bununla birlikte 1 kibrit kutusu ölçüsünde peynir de yemeyi ihmal etmemeliyiz.
  • Sebze ve meyve tüketimine önem vermeliyiz. Çünkü sebze ve meyvelerin sahip olduğu vitaminler kansere, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudumuzu korur. Bu nedenle de Günde 7-9 porsiyon arasında meyve tüketilmesine özen göstermeliyiz.
  • Tahıl ürünü olan ekmek, pirinç, makarna gibi ürünleri de yeteri kadar tüketmeliyiz. Çünkü bu besinler karbonhidrat ürünleridir ve bilindiği üzere karbonhidratlar vücuda enerji sağlar. Vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılaması için de karbonhidrat besinlerini yeteri kadar tüketmeliyiz.
  • Günde en az 2 ile 2,5 litre arasında su tüketmeliyiz. Gün içerisinde 2 litreden fazla suyu vücudumuz dışarı atılır ve vücudumuz bu su kaybını tükettiğimiz besinlerden ve içeceklerden karşılamaya çalışır. Çünkü su vücudumuz için son derece önemlidir bu nedenle de su kaybının önüne geçilmediği takdirde ölümcül sonuçlar da ortaya çıkabilir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yemeliyiz Kısaca Sizlere Bahsettik. Sizler de Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.