Proteinler Hakkında Bilgi

İnsan vücudu muhteşem bir yapı üzerine kurulmuş bir sistemdir. Bu sistemde bir çok görev yapan ve etki eden faktörler vardır. Bu yazımızda sizlere bu önemli faktörlerden biri olan proteinler hakkında kısa bilgi vereceğiz.

 

Proteinler, albüminli birer maddedir be insan vücudundaki organizmanın en önemli yapı taşıdır. Proteinler, amino asitlerin bir araya gelip birleşmesi sonucunda oluşur ve karmaşık yapılı organik molekülleri meydana getirir.

Protein sözcüğünün kelime anlamı “en önemli” manasına gelmektedir. Bu tanım tam olarak da doğruluğunu korumaktadır. Çünkü insan vücudundaki organizmanın en önemli maddesini oluşturmaktadır. İnsan vücudunda işlemler gerçekleşirken ya da diğer canlıların vücutlarındaki hücreler proteine sonsuz ihtiyaç duyarlar.

İnsanların ya da diğer canlıların hücre stoplazmasında çözünmüş halde bulunan proteinler; kas, karaciğer ve benzeri organ ya da dokuların %80-%90 oranını meydana getirirler. Ancak kemik sisteminde ve yağ dokularında protein oranı oldukça azdır. Bu saydığımız nedenlerden dolayı protein tüm  hücreli canlılar için oldukça önemlidir.

Proteinler Hakkında Ansiklopedik Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.