Projeksiyon Sistemleri Coğrafya

Dünya’nın şekli geoit yani dünya kutuplardan basık, ekvatordan şişkindir. Bu nedenle de dünya üzerindeki bir alanın bir kısmı ya da tamamı kağıt üzerine aktarılırken muhakkak kırılmalar ve bozulmalar meydana gelmektedir. Bu bozulmaları gidermek için de haritalara yöntemler uygulanmaktadır.

Projeksiyon Sistemleri Coğrafya:

Silindirik Projeksiyon: Bu projeksiyon sisteminde küre üzerinde Ekvator kısmına kağıt sarılır. Bu yöntemde ekvator üzerine kağıt dokunduğundan dolayı en az bozulma ekvatorda meydana gelmektedir ancak kutuplara gidildikçe bozulma oranı git gide artmaktadır.

Konik Projeksiyon: Çizimin yapılacağı alana koni şeklinde kağıt geçirilir. Konik projeksiyonda koninin özelliğinden dolayı kutup daireleri çevresi ya da orta enlemler kağıda dokunur bu nedenden dolayı da konik projeksiyon sayesinde orta enlemlerde bozulma en aza indirgenir.

Düzlem Projeksiyon: Haritası çizilecek olan dar alanlarda yani büyük ölçekli haritalarda kullanılan bir projeksiyon sistemidir. Haritanın orta kısmı gerçeğe en yakın iken kenarlara gidildikçe bozulma oranı artmaya başlar. Bu sebepten dolayı da düzlem projeksiyon sistemi ile çizilen haritalarda alan ve biçim bozulmaları oldukça fazladır.

Projeksiyon Sistemleri Nedir Coğrafya Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.