Paragrafın Başlığı Nasıl Konulur İlgili Sorular ve Örnekler

Paragrafın Başlığı Nasıl Bulunur, Paragrafın Başlığı İle İlgili Sorular Örnekleri

Paragrafın Başlığı

Başlık, bir parçanın konusunu veya bakış açısını yansıtan sözcük veya sözcük grubudur. Bir veya birkaç sözcükten oluşabildiği gibi, yargı bildiren bir cümleden de oluşabilir. Başlığı bulabilmek için parçanın konusunu genelden özele doğru sıralamak bir yöntem olarak kullanılabilir.

Bu bölümde, Yaşar Kemal’in Çukurova romanlarının tümünde görülen, yozlaşma diyebileceğimiz bir ana temadan söz etmek istiyorum. Çünkü Yaşar Kemal’in yarattığı Çukurova dünyası her şeyden önce, insanı ve doğasıyla bir bozulmayı, bir yozlaşmayı yansıtır.

Başlığı bulabilmek için genel parçanın genelinden yola çıkarak özele inmemiz yeterli olacaktır. Buna göre parça Yaşar Kemal > Y. Kemal’in Çukurova romanları > Y. Kemal’in Çukurova romanlarında yozlaşma sıralamasını takip eder. Dolayısıyla yukarıdaki parçanın başlığı “Y. Kemal’in Çukurova Romanlarında Yozlaşma” olabilir.

Başlığın en önemli özelliği yazının konusuyla ilgili olması, içeriği kısaca tanıtmasıdır. Dolayısıyla bir paragrafın başlığını bulmak için o paragrafın konusunu ve bakış açısını yukarıda belirttiğimiz yöntemlerle buluruz. Bunun ardından seçeneklere bakıp bunlardan hangisinin parçadaki bakış açısını en iyi ifade ettiğini çıkarabiliriz.

Paragrafın Başlığı İle İlgili Sorular ve Örnekler İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.