Paleograf Nedir

Ülkemizde ya da diğer ülkelerde bir çok sayısız bilimle ilgilenen bilimsel çalışmalar yapan bilim adamları vardır. Bu yazımızda sizlere bu bilim insanlarından birisi olan paleograf ne demek konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Paleograf, geçmişten günümüze kadar gelen ancak günümüzde kullanılmayan; sadece tarihi belge niteliğini taşıyan yazıları ya da yazılı kaynakları, el yazılarını inceleyen ve tarihin incelemelerine direk yardımcı olan bilim dalına paleografya (yazı bilimi) adı verilir. Bu bilimle ilgili çalışmalar ve araştırmalar yapan bilim adamlarına ise paleograf adı verilir. Bu bilim dalı tarih biliminin çalışmalarını yaparken mutlaka gerek duyduğu bir alandır.

Bu bilim adamı, toplumların tarihi dönemlerde kullandıkları yazıları derinlemesine inceler ve bu yazıların alfabeleri konusunda bir çok çalışmalar yapar böylece açığa çıkan bilgileri tarih bilimine kaynak olarak sunar ve insanlığa yeni bilgiler sunar. Ancak yazının bulunması ile tarihi dönemlere geçildiğinden dolayı bu bilim de eski yazıları incelediğinden dolayı tarih öncesi dönemler hakkında bilgi toplamak için bu bilim kullanılamaz.

Paleograf Nedir Kısaca Tanımı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.