Özgürlük ile İlgili Deneme

Aşağıda özgürlük ile ilgili deneme kısaca olarak ele alacağız.

Özgür olmak, hiçbir baskı altında kalmadan düşünce ve davranış serbestiyetine sahip olmak anlamına gelmektedir. Özgürlük maddi ve manevi bir kazanımdır. Bu kazanım bir hak olarak tezahür eder. Özgürlük hakkı, doğuştan elde edilen bir insanlık hakkıdır. İnsan hakları kapsamında uluslararası düzeyde bir gereklilik olarak ele alınmaktadır.

Özgür olmak, insanın istediğini yapabilme salahiyeti değildir. Böyle bir dünyanın varlığından söz etmek mümkün değildir. Özgür olmak haklarının farkında olmak ve haddini de hakkını da bilmektir. Had bilen, hukuk da bilir. Bunun için özgürlük önemli bir yere sahiptir.

Özgür olmak, sömürülmemek anlamına da gelir. Sömürülmeden, bir hizip, bir grup, bir takım ya da kişilerin tahakkümüne girmeden  hür olarak yaşamaktır. Özgür olmak, hiçbir tahakküme bağlı olmadan, yalnız doğrular adına hareket etmek anlamına gelir.

Özgür olmak insanın doğasında vardır. Özgür insanlar, ne yaptığının ve ne yaması gerektiğinin farkındadır. Bu nedenle herhangi bir ihlal, suç, hak yeme, rant sağlama alanına girmezler. Bunların hepsi özgürlüğe zarar verir. Davranış ve düşünce olarak sadece prensipleri gereğince yaşayan insanlar da özgürdür. Özgürlük kişinin elinde olarak ve topluma göre de şekillenen bir kavramdır. Bu toplum olarak yaşamanın bir gereğidir. Özgürlük, insanlar için çok değerli ve vazgeçilmez bir değerdir.

Özgürlük ile İlgili Deneme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Özgürlük ile İlgili Deneme kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  2. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Özgürlük ile İlgili Deneme ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Muğla birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  3. elinize sağlık, Özgürlük ile İlgili Deneme kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.