Özel Okulların Ücreti Hakkında Karar Verildi

Çocukları özel okulda eğitim gören ebeveynlerin heyecanla beklediği karar geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imzalanan yeni karar dahilinde, özel okullar, bir sonraki yılın eğitim ve öğretim ücreti ve diğer ücretleri, ocak ayı ve mayıs ayı arasında kamuoyuna duyurulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından kayıt için gerekli olan veliler ile özel okul yönetimi arasında kaleme alınacak kayıt sözleşmesi revizyona uğradı. Bu yenilik kapsamında özel okulların ara sınıflarında eğitim alan öğrencilerin ödemesi gereken ücreti, bir önceki eğitim öğretim yılında duyurulan ücrete (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 bir zam yaparak belirleyecek.

Özel okul ücretlerine ve ek ücretlere gelecek zamlar artık ebeveynlerin korkulu rüyası olmayacak. Çünkü özel okullar, bir sonraki yılın eğitim ve öğretim ücretini ve takviye kursları, yemek, servis, kıyafet, kırtasiye, yatakhane gibi ek bedelleri, ocak ayı ile mayıs ayı arasında bir tarihte ilgililerine duyuracak. Ayrıca bu ücretlere ek olarak alınan sosyal ve kültürel faaliyetler, gezi ve gözlem gibi etkinlikler için alınan bedeller, etkinlik öncesinden ebeveynlere duyurulacak.

Kurs ve etkinliklere dahil olmak veli veya vasi müsaadesine tabi tutulacak. Özel okullar, ebeveynlerden beceri eğitimi veya staj çalışması kapsamında ek bir bedel isteyemeyecek. Ebeveynlerden istenen bedeller, e-Okul sistemine girilecek ve ebeveynlerin bilgi edinmesi sağlanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.