ÖSYM Sınav Açıklama Süresi 5 Güne Düştü

ÖSYM, yeni teknolojisiyle artık sınavları 5 ile 8 gün içinde açıklayacak. ÖSYM sınav açıklama süresi iyice azaldı. Özellikle son 1 yıl içindeki gelişimiyle ÖSYM sınavları açıklama süresi bakımında bir hayli mesafe katetmişti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir geçtiğimiz günlerde sınav kurallarına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamasında şunlara değindi; “Gelecek sene sınav salonlarının iyileştirilmesi için daha çok çalışılacak. yeni bir karara bağlanan Sınav Binaları Projesi ile sınava girecek adaylarımızı rahat ettirecek bir sınav alanı yaratacağız.” dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, ÖSYM’nin 2014 senesi için hayata geçirmek istediği projelerine değindi. ÖSYM’nin, adalet ilkesinden şaşmaksızın sınav merasimini gerçekleştirmek amacıyla son 3 senede büyük projelerin hayata geçirildiğini dile getiren Demir, 36 senedir aynı kalan sistemin güncellendiğini ve 6114 sayılı yasa ile mevzuat altyapısının da değiştirildiğini anlattı. Bu farklılık ve güncellemelerin sonsuz fedakarlık ile yapıldığını belirten Demir, “2013 senesinde toplam 45 sınav için 167 sınav merkezinde, 21 bin 328 binada, 296 bin 529 salonda, 5 milyon 936 bin 334 adayın sınavı gerçekleştirildi. Bu sınavlar gerçekleştirilirken 893 bin 57 kişi salonlarda görev yaptı. Bu belirtilen sınavlar toplamında bin 100 ton sınav evrakı sınav merkezlerine ulaştırıldı ve evraklar sınav bitiminde tekrar ÖSYM’ye gönderildi” diye ekledi.

ÖSYM sınav optik

SINAV SONUÇLARI 5-8 GÜN İÇİNDE ADAYLARA DUYURULACAK

Yapılan değişikliklerin hiç aksamadan gerçekleştirilmesine aşırı hassasiyet gösterdiklerini söyleyen Demir, modern dünyada ölçme merkezi niteliğe sahip olmayı arzulayan ÖSYM’nin altyapı güncelleme çalışmaları sürecek. Bu çalışmalardan biri ise sınav esnasında sınavdan evvel ve sınav sonrasında adayların herhangi bir isteğine cevap verecek görevliler bulundurmak ve bu sorunlara anında cevap vermek için “Sınav Günü Masası” kurulacağını söyleyen Demir, “Aday El Rehberi’ gibi bilgilendirici kitapçılar ile ÖSYM aday ilişkisinin iyileştirilmesi, sınav sonuçlarının da 5-8 gün içinde adaya duyurulması konusunda üstün bir çaba sarf ettiklerini de belirtti. Bu çalışmalardan bir diğeri ise ‘Sonuç Doğrulama Sistemi’ ile sahte belgeleri tarihe karışması hedefleniyor. ÖABT, VDK gibi ‘Alan Bazlı Sınavların’ daha sağlıklı yapılması için  yeni sınav merkezlerini hizmete sokmak için uğraştıklarını da anlattı.

“KONFORLU SINAV BİNALARI YAPILACAK”

“ÖSYM, gelecek sene  sınav binalarını tam teşekküllü hale getirecek” diyen Demir, gelecek sene sınav hizmetlerinin sorunsuz ve hızlı şekilde gerçekleştirilmesini ve 10 milyonu aşkın adayın en elverişli yerlerde ve sınav tarihleri şaşmadan belirtilen tarihlerde sınavlar gerçekleştirilecek. “Açık Uçlu Sorularla Sınav Projesi” sayesinde sınav sonuçlarının değerlendirilmesi hızlanacak, “Elektronik Sınav Projesi” ile adaletli ve hızlı bir şekilde sınavlar gerçekleştirilecek diyen Demir, şunları da ekledi

“Soru Bankası Projesi’ sayesinde hem sınav sorunlarının güvenliği sağlanacak hemde soruların yanlış olması imkansız hale gelecek. ‘Ortak Aday Havuz Projesi’ ile adayların sınav başvurusu kolaylaşacak. Ayrıca ‘Sınav Binaları Projesi’yle sınav binaları konforlaşacak ve sınav binaları tam teşekküllü hale gelecek. ‘ÖSYM Kampüs Projesi’ sayesinde ise soru hazırlama süreci, sonuç açıklama süreci, sınav evrakı basımı, sınav ekranlarının muhafazası gibi evreler son teknoloji sınav yönetim merkezlerinde gerçekleşecek.

E-Okul ve Üniversitelerle Entegrasyon Projesi’ sayesinde ise doğru bilgilere ulaşılacak diyen Demir, “Bu saydıklarım hayata geçireceklerimizin yalnızca birkaçı.. Bu projeler sayesinde sınav sistemi ve kurumumuzun gelişmesi sağlanacak. Bu hayata geçireceğimiz projelerimizin finansmanı tamamen kurumumuz. Bu kapsamda ÖSYM’nin 2014 senesinde hiçbir kaynak sıkıntısı yaşayacağını düşünmüyoruz. ÖSYM’nin şeffaf, hakkaniyetli, bilimsel, insanı hedef alan bir sınav sistemi devamlılığı sürecek.”

ÖSYM Sınav Açıklama Süresi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.