ÖSYM İlk kez 4 Dilde Sınav Yapacak

Geçtiğimiz günlerde Ölçe Seçme ve Yerleştirme Merkezinden ülkemizde ilk kez gerçekleşecek güzel bir karar geldi. Ülkemizde ilk kez ÖSYM’nin hazırlayıp gerçekleştirdiği Yabancı Dil Sınavı 4 farklı dilde daha gerçekleşecek.

ÖSYM yabancı dil sınavı olarak bilinen YDS’yi İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, Arapça, Bulgarca, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İspanyolca, Korece, Lehçe, Japonca, İtalyanca, Macarca, Sırpça, Rusça, Portekizce, Ukraynaca, Yunanca ve Rumence dillerinde yapmaktaydı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 2018 yılından itibaren İngilizce’nin yanında Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dilleri için de yılda iki kez yapılan YDS’ye ek olarak ilk kez yılda bir kez de elektronik sınav (e-Sınav) yapılacağı haberini kamuoyuyla paylaşmıştı. Gelen bu haberin ardından geçtiğimiz günlerde ise ilk kez yapılacak olan  Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca Elektronik Yabancı Dil Sınavının tarihleri de ilan edildi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından ilk kez gerçekleştirilecek Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) tarihleri ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlendi ve kamuoyuyla paylaşıldı. Arapça ve Rusça elektronik yabancı dil sınavı 10 Haziran 2018 tarihinde, Almanca ve Fransızca elektronik yabancı dil sınavı ise 7 Temmuz 2018’de yapılacak. Başvuru tarihleri ve ücreti ise henüz daha ilan edilmedi. Bu bilgiler paylaşılır paylaşılmaz yeni bir yazı ile eokul-meb sitemizde duyurucağız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.