Osmanlı Devletinde Müşteriye Satılan Bir Ürün Bozuk ya da Hatalı Olsaydı Bu Durum Hangi Kuruma Şikayet Edilirdi?

Aşağıda Osmanlı devletinde müşteriye satılan bir ürün bozuk ya da hatalı olsaydı bu durum hangi kuruma şikayet edilirdi kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde ticari faaliyetler belli bir düzen içinde gerçekleşmiştir. Ticari faaliyetlerin gerçekleşmesinde 11. yüzyılda uygulanan Ahilik Teşkilatı gibi bir teşkilattan alınan tecrübeyle de ticaret ve sanat faaliyetleri de düzenli bir şekilde Lonca Teşkilatları’nda yapılmıştır.

Osmanlı Devleti’nde müşteriye satılan bir ürün bozuk ya da hatalı olsaydı bu durum karşısında kurumsal şikayetlerle ilgili olarak Ahilik ve Lonca teşkilatları geri dönüş yapmaktaydı. Ticaretteki bu teşkilat sistemi uzun yıllar sürmüştür. Bu yıllar içinde ticaret bir kültür haline gelmiş ve ticari ahlak da yerleşik hale gelmiştir.

1 yorum

  1. elinize sağlık, Osmanlı Devletinde Müşteriye Satılan Bir Ürün Bozuk ya da Hatalı Olsaydı Bu Durum Hangi Kuruma Şikayet Edilirdi? kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Yorumlar kapatıldı.