Ortak Miras Nedir ve Örnekleri

Aşağıda ortak miras nedir ve örnekleri kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar tarih boyunca topluluk olarak yaşamışlardır. Çünkü insan yalnız başına yaşayamaz. Başka canlılara ve insanlara ihtiyaç duyar. Bu da akraba ve millet olmanın gereğini ortaya koymaktadır. Milletler aynı coğrafya üzerinde toprakları paylaşarak bir kader birliği de yapmışlardır. Millet olmanın belli başlı özellikleri ve sorumlulukları da bulunmaktadır.

Ortak miras da milletlerin kültürel değerleri paylaşmasından ileri gelmektedir. Bir neslin kendinden sonraki nesle bıraktığı maddi ve manevi değerlerin tamamına ortak miras denmektedir. Nesiller arasında kültür ve mili değerler devamlılığının sağlanmasında ortak miras değerleri öne çıkmaktadır.

Ortak miras, milli değerlerin yaşanmasını, yaşatılmasını, unutulmamasını sağlamaktadır. Ortak miras unsurları geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurmaktadır. Ortak miras değerlerini korumak gerekir. Bu ülke ve devlet için gereklidir. Millet olarak da nesiller arasındaki insiyakı korumak için ortak mirası korumak gerekir.

Ortak miras örnekleri şu şekildedir:

*Selimiye Camii

*Süleymaniye Camii

*Sultanahmed Camii

*Topkapı Saray

*Peri Bacaları

*Kapadokya

*İshak Paşa Sarayı

*İstanbul – Fatih Surları

*Diyarbakır Surları

Ortak miras unsurlarının korunması ülkemiz için çok önemlidir. Nesillerin geçmişinin farkında olması, geleceğe yön vermesi ortak miras değerleri ile mümkündür. Ortak mirasın korunması için devletlerin hareketine geçmesi gerekmektedir. Miras değerlerinin korunması devlet politikalarına bağlıdır.

Ortak Miras Nedir ve Örnekleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.