Orman Yangınları ile İlgili Sorular ve Cevapları

Aşağıda orman yangınları ile ilgili sorular ve cevapları kısaca olarak ele alacağız.

Ormanlar canlılık faaliyetlerinin devam etmesini sağlar. Bitki örtüsünü, toprak özelliklerini ve hava olaylarının değişimini yakından etkilemektedir. Ormanlar çeşitli türlerdeki ağaçlardan meydana gelmektedir. Ormanlar canlılık faaliyetlerinin devam etmesi için bir ekosistem meydana getirmektedir.

Ormanların karşılaştığı en önemli sorunlardan biri de yangınlardır. Orman yangınları genelde yansıtıcı maddelerin reçineleri harekete geçirerek ağaçları tutuşturmasıyla meydana gelir. Bununla beraber bir de beşeri faaliyetlerin kirlilik oluşturması da yangınların yaşanmasında ve insanların sorumsuzluğu da yangınların çıkmasında etkili olmaktadır.

Orman yangınları ile ilgili sorular ve cevapları şu şekildedir:

*Orman yangınları neden yaşanmaktadır?

Orman yangınları aşırı sıcaklıkların yaşanması ve ağaç reçinelerinin ağaçları tutuşturması, mangal küllerinin ormanlara bırakılması, yanıcı maddelerin ormanlara atılması sonucunda meydana gelmektedir.

*Orman yangınları önlemek için neler yapılabilir?

Orman yangınları ile mücadele ekiplerinin kurulması havadan ve karadan müdahale edilebilecek bir imkana fırsat verilmesi gerekir.

*Orman yangınlarının yaşanmaması için ne gerekir?

Orman yangınlarının yaşanmaması için ormanların sürekli olarak bakım ve denetim altında tutulması gerekmektedir. Orman gözetleme kulelerinin kurulması gerekir.

*Orman yangınlarına karşı bireylere düşen sorumluluklar nelerdir?

Orman yangınlarına karşı çevre kirliliklerinin önlenmesi gerekir. Ormanların beşeri faaliyetlere açılmaması gerekir. Ormanların sürekli olarak korunması ve gözetilmesi gerekir.

Orman Yangınları ile İlgili Sorular ve Cevapları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.