Organ Nakli Haftası ile İlgili Yazı

Aşağıda organ nakli haftası ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

İnsan sağlığının korunması her şeyden değerlidir. İnsan en değerli canlıdır. Bu nedenle insan sağlığının korunması bir insanlık hakkıdır. Doğuştan kazanılan haklardır. Sosyal devletler ve hukukun üstünlüğüne inanılan siyasi düzenlerde insan haklarının korunması söz konusudur.

İnsan sağlığının korunması için devletler harekete geçmeli ve sağlık alanında yatırımlar yapmalıdır. İnsan sağlığının korunması için çeşitli sağlık hizmetleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de organ nakli olarak bilinmektedir. Organ yetersizliğinin oluşmasında organ bağışı ve organ nakli hayat kurtarmaktadır.

Organ naklinin öneminin anlaşılması için sosyal çalışmalar yapılmakta ve belli gün ve haftalar seçilmektedir. Organ nakli hayat kurtarmaktadır. Bunun için kanunen kişilerin ve ailelerinin rızasının alınması gerekir. Böylece bağış ya da nakiller gerçekleştirilmektedir.

Organ naklinin gündemde tutulması, her yönüyle ele alınması ile gerekliliğinin tartışılması yoluyla sağlık hizmetlerinin yoluna konulması gerekmektedir. Organ nakli toplumun çoğunluğunun yadırgadığı bir yardımdır. Bu nedenle çok geç ve zor sağlık çözümleri geliştirilmektedir.

Organ naklinin ve bağışının yapılmasında kişilerin rızası ya da vasiyeti yetmez. Bununla beraber ailelerinin de rızasının alınması gerekir. Sosyolojik, psikolojik ve ideolojik nedenler organ naklinin ya da bağışının yapılmasına engel olabilir. Bu nedenle organ nakli bekleyen hastaların nakil ya da bağış sırası beklemesi uzamaktadır.

Organ Nakli Haftası ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.