Ömer Seyfettin Hayatı ve Eserleri

Bu yazımızda sizlere Türk edebiyatında önemli bir hikayeci yazarımız olan Ömer Seyfettin hayatı kısa konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Mer Seyfettin, 1884 senesinde Gönen’de gözlerini hayata açmıştır. Babasının adı Ömer Şevki Bey, annesinin adı ise Fatma Hanım’dı. Mahalle Mektebinde eğitim hayatına başlayan Ömer Seyfettin daha sonra Mekteb-i Osmani’ye kaydoldu ve ardından Askeri Baytar Rüştiyesi’nde eğitim-öğretimine devam etti. 1896 senesinde Rüştiyeden mezun olduktan sonra Edirne Askeri İdadisi’de okumaya başlayıp 1900 yılında bu okulu da başarıyla bitirerek 1903 senesinde Mekteb-i Harbiye- Şahane okulundan Piyade Asteğmen olarak mezun olmuştur.

Ali Canip Yöntem ve Ziya Gökalp ile beraber 1911 senesinde “Genç Kalemler” dergisini çıkardı ve bu dergide çıkan “Yeni Lisan” isimli ilk yazı Milli Edebiyatın başlangıcı olmuştur.

Ömer Seyfettin “Türk Sözü” adlı derginin baş yazarlığını yapmıştır ve ardından 1914 senesinde Kabataş Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği görevine başlamıştır. 6 Mart 1920 tarihinde gözlerini hayata yummuştur ve geriye sadece eserleri kalmıştır.

Ömer Seyfettin Hayatı Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.