Okul Bahçesinde Faydalı Proje

Antalya’nın Kaş ilçesinde eğitim veren bir okulun bahçesinde çok faydalı bir projeye imza atıldı. Kaş’da eğitim veren bu lisenin bahçesinde iki adet sera kuruldu. Bu serada okulun öğrencileri uygulamalı olarak üreticilik yapmayı öğreniyor. Serada, domates, salatalık ve biber gibi sebzeler yetiştiriliyor. Serada üretilen ürünler satılarak, kazanılan para okulun gereksinimleri için harcanıyor.

Kaş’a bulunan Kınık Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin öğrencileri kurdukları sera sayesinde ‘Tarım Alanı Bahçe Bitkileri’ dersini uygulamalı olarak öğrenme fırsatı yakaladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın maddi katkıları sayesinde okulda 2 dekarlık 2 ayrı sera yapıldı. Böylece öğrencilerde derslerde öğrendiği bilgileri sere üzerinde uygulamalı olarak pekiştirme şansı buldu.

Yapılan bu serada okulun öğrencilere toprak işleme, fide dikimi, tohumdan fide üretimi, sulama, ilaçlama, gübreleme, çapalama, üretim hasadı, çevre temizliği ve don olayları ile mücadele konularında uygulamalı eğitim verilmekte. Serada; domates, salatalık, biber, alternatif tıp bitkileri, kış ve yaz mevsimine uygun sebzelerin üretimi yapılıyor. Tüm bu üretilenler, Kınık Toptancı Hali’nde satışa çıkarılıyor. Elde edilen kazanç ile okulun gereksinimleri karşılanıyor. Öğrencilerin genelinin ailesi seracılık faaliyetiyle ilgilendiği için bu bilgiler onlara da fayda sağlayacaktır. Gençler, iyi ve organik tarımı, bitki yetiştiricilik yöntemlerini öğrenerek daha bilinçli bireyler olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.