Oksijenli ve Oksijensiz Solunum Nedir Kısaca Bilgi

Aşağıda oksijenli ve oksijensiz solunum nedir kısaca bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Solunum, bütün canlılarda görülen ortak bir özelliktir. Solunumun gerçekleşmesi birkaç farklı yolla gerçekleşebilir. Bu nedenle solunum canlıların özelliklerine göre farklı şekillerde meydana gelebilir. Solunum iki farklı şekilde meydana gelmektedir. Bunlar oksijenli solunum ve oksijensiz solunumdur.

Solunum oksijenli ya da oksijensiz olarak elde edilen bir enerji olarak meydana gelir. Solunum akciğer solunumu, deri solunumu, solungaç solunumu, trake solunumu olarak farklı şekillerde meydana gelebilir. Bazı canlılar oksijenli solunum yaparken bazı canlılar ise oksijensiz solunum yapar. Bununla beraber oksijenli ve oksijensiz solunum yapan canlılar da bulunmaktadır.

Oksijenli solunum hücrelerde oksijen kullanılarak elde edilen enerji anlamına gelmektedir. Mitokondride gerçekleşmektedir. Oksijensiz solunum ise oksijen kullanmadan kimyasal bağ enerjilerinden elde edilen enerji olarak gerçekleşmektedir.

Solunum canlılar için hayatidir. Solunumun gerçekleşmesi canlıların ortak özelliğidir. Çünkü canlılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için solunumun yerine gelmesi ve enerji üretiminin sürmesi gerekir. Solunum bu bakımdan çok önemlidir. Balıklar solungaç solunumu yaparken bazı balıklar akciğer solunumu yapar. Deri solunumu yapan canlılar olduğu gibi böcekler gibi trake solunumu yapan canlılar da bulunmaktadır.

Oksijenli ve oksijensiz solunum, canlıların hayati faaliyetlerinin devam etmesi için gerekli olan enerji üretiminin sağlanmasında etkin rol oynar.

Oksijenli ve Oksijensiz Solunum Nedir Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Oksijenli ve Oksijensiz Solunum Nedir Kısaca Bilgi kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.