Öğretmenlere 24 Kasım İkramiyesi Verilecek mi

Bu sene 24 Kasım 2013 tarihinde öğretmenlere 1 maaş ikramiye verilecek mi ? Her sene bir şekilde ortaya atılan öğretmenlere 24 Kasım ikramiyesi umarız bu sene verilir diyelim ama bizler pek umutlu değiliz.

18. Millî Eğitim Şurası Kararlarının “Öğretmenin Yetiştirilmesi, İstihdamı Ve Mesleki Gelişimi” başlıklı bölümünün 27. maddesi; “ Öğretmen ve yöneticilerin maddi  durumlarının düzeltilmesi istemiyle her yıl kasım ayında bir maaş bedeli kadar ikramiye verilmeli, ek ders ücretleri 12 TL’ye çıkarılmalı, vazifelendirildiği  projeler için ek ders ücreti ödenmeli, yöneticilere ek ders ücreti yerine makam tazminatı ödenmeli ve ek ders ücretinin maaşlara eklenmesi için düzenlemeler yapılmalıdır.” şeklindedir. Ancak bu Şura’nın üstünden 3 yıl geçti ve buna rağmen yukarıdaki konularda hiçbir iyileştirme yapılmadı.

ogretmenlergunuBakanlık gittiği tüm değişiklerde hedef olarak Şura kararlarını göstermektedir. Yeni  eğitim sistemi ile alakalı gelen sorulara da Şura Kararlarında yapılması gereken her şeyi yaptık şeklinde cevap vermişti. Şurada öğretmenlerin  ekonomik hakları ile ilgili alınan kararlar uygulamaya dökülmedi. Sendikaların toplanarak bu seneki 24 Kasım’da öğretmene ikramiye verilmesi konusunda ortak bir çalışma hazırlamaları lazım. Kılık kıyafet serbestisinde toplanan sendikaların öğretmenlerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi için toplanması gerekiyor. 2010 yılında ek bir ders ücreti 12TL’ye çıkarılması için  teklif yapılırken 3 yıl geçmesine rağmen ek ders ücretleri halen bu rakama çıkmamıştır. Muhalefet kanadından 24 Kasım Öğretmenler gününde bir maaş bedeli ikramiye verilmesi için  geçmiş yıllarda TBMM’ye teklifi sunulmuştu. Seçimler henüz gerçekleşmeden öğretmenlere bir maaş bedeli ikramiye  verilmesi öğretmenlerle hükümet arasındaki  münasebeti iyileştirecektir.  Umarız 2013 yılının 24 Kasım Öğretmenler Gününde bir maaş bedeli ikramiye verilir. Öğretmenlerimizin yüzü güler.
Sizce 24 Kasım’da Öğretmenlere İkramiye Verilmeli mi ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. ÇALIŞANLARIN GELECEĞİNİ DÜŞÜNENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ. ANCAK ŞU ANDA BENCE EN ÖNEMLİSİ EMEKLİ OLDUĞUMUZDA ALACAĞIMIZ İKRAMİYENİN ,İŞCİLERİN ALDIĞI KADAR OLMAYIŞI VE MAAŞIMIZIN ÇOK DÜŞECEĞİDİR. LÜTFEN HEPİMİZİN İNŞALLAH YAŞAYACAĞI BU DÖNEME GÖRE İSTEKLERİMİZİ BÜYÜKLERİMİZE İLETELİM. ŞU ANDAKİ BİR MAAŞ YADA EK DERS ÜCRETİNİN ARTIŞI O KADAR ÖNEMLİ DEĞİL; ÇÜNKÜ HERKES DERS ÜCRETİ ALAMAYABİLİR. İNŞALLAH ÇALIŞIRKEN ALDIĞIMIZ EN SON MAAŞ, EMEKLİ OLDUĞUMUZDAKİ İLK MAAŞIMIZA EŞİTLENİR.BÜYÜKLERİMİZİN BU KONUDA ÇALIŞTIĞINI BİLİYORUM ,BAŞARILAR DİLİYORUM

  2. 24 Kasım’da öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesi elbette güzel olur. Fakat bu geçici çözümler yanında kalıcı bir düzeltmeye gidilmediği, öğretmenin, bir milletin geleceğini imar eden kişi olduğu anlaşılmadığı sürece bu sancılar sürüp gider.
    Milli Eğitim Şurasında alınan kararlara gelince: Memurların ve doğal olarak öğretmenlerin ekonomik durumu hiçbir dönemde bu kadar içler acısı olmamıştı. Hükumet, sadece kendi oy tabanına verdiği sözleri tutan bir hükumettir. Onlardan böyle bir sözü tutmalarını beklemek hayaldir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.