Öğretmenler Atamalarda 40 Tercih Yapılacak

Öğretmen adaylarının merakla bekledikleri atama tarihi kesinleşti. Peki bu atamalar nasıl yapılacak, adayların nasıl başvuru yapması gerekiyor?

Öğretmen atamaları için başvuruda bulunacak olan öğretmenler, 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37’nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince elektronik ortamda yapacakları başvurularında 40 tercih yapma hakkına sahip olacaklar. Öğretmenler bu tercihlerini gerçekleştirirken tüm tercihlerini aynı il ve ilçelerden yapabilecekleri gibi farklı il ve ilçelerden de gerçekleştirebilecekler. Başvurular bunun ardından il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanacak, bu tercihler onaylanmadığı sürece adaylar dilemeleri halinde tercihlerinde değişikliğe gidebilecek.

Bu tercihlerin tümünü ya da bir kısmını yaparak işlemlerini tamamlayan adaylar bununla birlikte başvuru formunda yer alan “Tercihlerim dışındaki eğitim kuramlarına atanmak istemiyorum./ İstemiyorum” seçeneğinden kendilerine uygun olanı işaretleyecek. Bunu “istiyorum” şeklinde işaretleyen adaylar 40 tercihinden birine atanamaması durumunda -ve puanı yettiği halde- ihtiyaç olan Türkiye’nin herhangi bir yerindeki okula sistem tarafından otomatik olarak atanacak. Bu atama bilgisayar kurası aracılığı ile gerçekleştirilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.