Öğretici Tarih Yazıcılığının Özellikleri Nelerdir

İnsanların geçmişte yaşamış oldukları olayları yer ve zaman bilgisi vererek ve neden-sonuç ilişkisi içinde inceleyen bilim dalına Tarih adı verilmektedir.

Geçmişten bugüne kadar yaşanmış tüm olayları da tarih bilimi sayesinde günümüzde öğrenebiliriz ve böylece geçmişiz hakkında bilgi sahibi olarak geleceğimizi şekillendiririz çünkü geçmişteki olaylardan, yanlışlardan ya da doğrulardan ders alırız.

Zamanla tarih bilimi öğretimi için bir çok tür ortaya çıkmıştır. Bu türlerden birisi de günümüzde sıkça kullanılan “Öğretici Tarih Yazıcılığı” dır.

Öğretici tarih yazıcılığında hikayeleştirme ya da bilimsel bir dille anlatma yerine olaylar anlaşılabilir ve gelişim seviyesine uygun olarak kaleme alınır. Eğer ders kitaplarında tarih anlatılıyor ise o kitabın hangi sınıf düzeyinde yazıldığı dikkate alınır ve tarih dersleri de o sınıf düzeyine uygun olarak anlatılır ve tarih bilimi ve tarihi olaylar daha kolay ve net bir şekilde öğrenilir.

Öğretici Tarih Yazıcılığının Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizlerle Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.