Nikola Tesla Kimdir Kısaca?

Aşağıda Nikola Tesla kimdir kısaca olarak ele alacağız.

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında dünyaya gelmiştir. Sırbistan’da doğmuştur. babası bir papazdır. Annesi okuma yazma bilmeyen bir ev hanımıdır. Annesi halk arasında ev aletleri yapan mucide bir kadın olarak bilinmektedir.

Tesla, reşit olunca soyadını değiştirmiş ve bilinen soyadını almıştır. Ailesindeki beş kardeşten biridir. Ağabeyini at kazasında kaybetmiştir. Bu kazadan sonra aşırı takıntılı, şizofrenik bir hayat yaşamaya başlamıştır. Bu nedenle sürekli bir şeylere takıntı içinde olmuştur.

Annesinin istediği ve yönlendirmesi sayesinde Fizik ve Matematik alanında önemli bir yol kat etmiştir. Bununla beraber Praf Politeknik Üniversitesi’nde akademi eğitim ve öğretimini gerçekleştirmiştir. Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca gibi diller öğrenmiştir.

Okul dönemi yıllarında okula devam etmeyerek kendi başına elektrik alanında bazı ilerlemeler göstermiştir. Ayrıca depresyon belirtilieri onu asosyal bir kişi yaptığı için toplum içinde fazla bulunmamış ve ailesinden de uzak olmuştur. Otomotiv alanında mühendislik hizmetlerinde çalışmıştır. Elektrik üzerine yaptığı çalışmalar çığır açmıştır.

Babasının isteği üzerine yeniden üniversiteye başlamıştır. Ardından babası ölünce yeniden okulu bırakmıştır. Bu arada da akım motorları ve dinamolar üzerinde çalışmalar yapmıştır. elektrik akımını bulan ve elektrik alanında önemli çalışmalar yaparak ampulün de icat edilmesinde çok büyük katkıları olan bir bilim insanıdır. 7 Ocak 1943 yılında bir otel odasında ölü bulunmuştur.

Nikola Tesla Kimdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Nikola Tesla Kimdir Kısaca? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Sakarya birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.