Nevruz Bayramı ile İlgili Bilgi

Aşağıda nevruz bayramı ile ilgili bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Geleneksel olarak kutlanan bayramlar da bulunmaktadır. Özellikle yaşadığımız coğrafyada birçok milletten insanın ortak olarak kutladığı geleneksel bayramlar da bulunmaktadır. Bununla beraber Arap, Türk, Fars ve Kürt dünyasının ortak olarak kutladığı bayramlardan biri de Nevruz Bayramıdır.

Nevruz, yeni gün anlamına gelmektedir. Baharın gelişinin kutlanması temeline dayanmaktadır. Coğrafyamız özellikle tarım ve hayvancılık kültürünün yerleşik hale geldiği bir toplumların yaşadığı coğrafya olduğu için nevruz baharın gelişi olarak ayrı bir önem taşımaktadır.

Nevruz, baharın gelişinin kutlandığı 21 – 22- 23 Mart günlerinde süren İlkbahar mevsimini karşılama anlamına gelen bir bayram olarak çeşitli geleneksel faaliyetlerin yapıldığı bir bayramdır. Birçok farklı kültürden insanın bu bayramı farklı örf ve adetlerle kutladığı bilinmektedir.

Nevruz bayramında halaylar çekilir, ateşten atlanır ve birçok geleneksel yemek ikramında bulunulur. Böylece bayram birlik ve beraberlik, barış ve huzur içinde geçirilmiş olur.Nevruz bayramının dini bir ehemmiyeti yoktur. Örf ve adetler gereğince kutlanmaktadır.

Özellikle tarım toplumlarında baharın gelişi sevinçle karşılandığından bayram ilan edilmiştir. Çiçekler açar, kuşlar uçar, böcekler ortaya çıkar. Doğa bir canlılık kazanır. Hava ısınır, sular ısınır ve etraf cıvıl cıvıl olur. Böylece tam bir bayram havası oluşur. Bu da insanlarda bir mutluluk meydana getirir. Bu mutluluk da paylaştıkça çoğalmaktadır.

Nevruz Bayramı ile İlgili Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.