Nejat Uygur Hayatı

Nejat Uygur Kimdir, Nejat Uygur Hayatı Kısaca

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olan Nejat Uygur öğretmen anne ve subay bir babanın 3 çocuğunun ortancasıdır.Eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamlayarak Kilisli İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve ünlü olmuştur.

İlkokul döneminde tiyatro müsamerelerinde yer almış ve öğrenimini Siirt, Ezine ve İntepe’de tamamlamıştır. Ortaokulu Sarıyer, Manisa ve Çanakkale’de tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel Bölümü’ne başlamış fakat mezun olamamıştır. Spora olan ilgisi 1943’te Sarıyer Halkevi’nde boksa başlamasıyla olmuştur ve ilerleyen zamanlarda atletizm, su topu ve at biniciliği gibi alanlarda kendini geliştirmiştir.

Necla Uygur hanımefendiyle 1950 yılında hayatını birleştirmiş ve bundan önce 1949 yılında “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile profesyonel tiyatro hayatına adım atmıştır. Tabi ki aklındaki ilk meslek tiyatro değildir ve gençlik yıllarında gemicilik yaparak Amerika’ya ulaşma hayalini gerçekleştirmeye çalışmıştır. Tiyatro hayatında 13 yıllık Anadolu turneleri boyunca 5 çocuk sahibi olmuştur. Çocukları büyükten küçüğe Ahmet, ikizler Süheyl ve Süha, Kemal, Behzat adındadır. Nejat Uygur’un da deyimiyle “armut ağacının dibine düşmüş” ve  Süheyl ile Behzat tiyatrocu olmayı seçmişlerdir. 1998 yılında ise Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanını alarak devlet sanatçısı olmuştur.

10 Eylül 2007 tarihinde beyin damarlarında tıkanıklık sebebiyle sol tarafında kısmi felç olduğu ve sol kolunu hareket ettiremediği belirtilen Uygur’un yüzünde de bir miktar kayma görüldüğü bildirilmiştir. Bunun yanında bacağında reaksiyon alınabilen sanatçının konuşması ise düzgün olarak değerlendirilmiştir.

Sanatçı hayata 18 Kasım 2013 saat 19.45’te veda etmiştir.

nejat uygur hayatı

Nejat Uygur Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.