Nasyonal Sosyalizm Nedir Kısaca

Nasyonal sosyalizm kavramının temel anlamı milletçi sosyalizm, ulusal sosyalizm veya milliyetçi toplumculuk anlamına gelmektedir. Aynı zamanda etnik milliyetçilik ve sosyalizm birleştiren, ırkçı anti-kapitalist ve anti-marksist dünya görüşü anlamlarını da karşılayan nasyonal sosyalizm, İtalya’da Benito Mussolini liderliğinde faşizm akımından etkilenerek meydana gelmiştir.

Nasyonal sosyalizmin temeli Almanya’da Adolf Hitler’in oluşturduğu temel ilkelerden meydana gelmiştir. Bununla birlikte nasyonal sosyalizm, nasyonal sosyalist Alman işçisi Partisi’nin 30 Ocak 1933 tarihinden itibaren II. Dünya Savaşının başladığı 8 Mayıs 1945 gününe kadar Almanya’nın resmi ideolojisi olarak kullanılmıştır.

Alman nasyonal sosyalist kişiler politik çalışmalarına 1920 yılında başlamıştır. Bu tarihten itibaren ise nasyonal sosyalizm, Alamn sosyal demokratlar ve komünistler kesimi tarafında Nazizm olarak adlandırılmıştır. Bu tabir nasyonal sosyalist kesimi küçümsemek için ortaya atılmış bir ifade olmuştur.

Nasyonal sosyalizmin temelinde ortak güç birliği vardır yani bu akımın temelinde toplumun birlikteliği ile ortaya çıkan halk hareketi esastır. Bu düşünce üzerine kurulan nasyonal sosyalizm, halkın bir bütün haline gelmesi için dayanışmanın önemini vurgulamaktadır.

 

Nasyonal Sosyalizm Nedir Vikipedi Hakkındaki Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.